דף הבית » אוסף אמנות מודרנית ועכשווית
אחד מהמוצגים באוסף האמנות המודרנית והעכשווית של הוותיקן

אוסף אמנות מודרנית ועכשווית

חלק גדול ממתחם מוזיאוני הוותיקן מוקדש לאוסף אמנות מודרנית ועכשווית. מתוך רצונו של פאולוס השישי להשיב את הדיאלוג בין הכנסייה לתרבות העכשווית האוסף הצעיר הזה מכסה את טווח הזמן מסוף המאה התשע עשרה ועד תחילת המאה העשרים ומאפשר למבקרים בו לצפות ביצירות מופת בלתי צפויות.

האוסף נחנך ביוני 1973 ומאגד ציורים, פיסול ואומנויות גרפיות שנתרמו במהלך השנים על ידי אמנים, אספנים וגופים ציבוריים ופרטיים. רוב התרומות נבעו ממגעים שיצר פאולוס השישי עם עולם האמנות ובעיקר במפגש שנערך במאי 1964 בקפלה הסיסטינית.

בשיח שלו הדגיש האפיפיור את המרחק האפקטיבי בין הכנסייה לאמנות העכשווית בהשוואה לקשר ההדוק והפורה של העבר, בתקווה לקרב אותם זה לזה. התוצאה הייתה הקמת האוסף לאמנות דתית מודרנית ועכשווית.

תהליך ההקמה נמשך כעשר שנים והוביל להעשרת הגרעין הקטן של יצירות מהמאה התשע-עשרה שכבר נכנסו לגלריית האמנות פינקוטקה בסוף שנות ה-50, בהוראת פיוס ה-12.

כיום האוסף מורכב מכ-8000 יצירות. המבחר מוצג לציבור לאורך מסלול העובר מדירת בורג'יה ועד לקפלה הסיסטינית ובו המבקרים יכולים לראות סקירה עשירה של אמנות איטלקית ובינלאומית מהמאה העשרים.

יש כאן יצירות של דמויות חשובות כמו ואן גוך, פרנסיס בייקון, שאגאל, קארה, דה קיריקו, פונטנה ומטיס. חדר שלם שהוקדש ליצירותיו של מטיס נחנך בשנת 2011, ובו אוסף יקר של יצירות הקשורות לראשית קפלת ואנס, שהצטרפה לאוספי הוותיקן ב-1980, הודות לתרומה יוצאת דופן של בנו של האמן, פייר מאטיס.

מה יש לראות באוסף?

פורסם ב:

Scroll to Top
דילוג לתוכן