דף הבית » תחבורה ציבורית מקומית ברומא

תחבורה ציבורית מקומית ברומא

איך להתנייד ברומא בקלות בתחבורה ציבורית?

האוטובוסים, הרכבות התחתיות (מטרו), חשמליות והרכבת הקלה ברומא מופעלים על ידי אותה חברה בשם ATAC. אתם יכולים לעלות על כל אמצעי התחבורה שלהם באמצעות אותו כרטיס. מיד נסביר כיצד. הנה גם מדריך על איך להגיע לוותיקן בתחבורה ציבורית אך לא רק.

רחוב רומאי

היכן ניתן לקנות כרטיסים בודדים למערכת התחבורה הציבורית ברומא?

כרטיסים אפשר לקנות במכונות שנמצאות בכל תחנות המטרו. מכונות אלו מאפשרות לבחור ממשק בשפה האנגלית (אייקון של דגל בריטניה). המכונות מקבלות שטרות יורו ומטבעות, אבל לא כרטיסי אשראי למרות שלרבים מהם יש חריץ לכרטיסי אשראי. 

היזהרו: נכון לעת כתיבת שורות אלו המכונות לא מחזירות יותר מ-6 אירו. המכונה תקבל למשל בשמחה את שטר ה-20 אירו שלכם אך לא תחזיר לכם עודף אם הרכישה שלכם היתה נמוכה מ-14 אירו. ולאחרונה רבות מהמכונות לא מקבלות שטרות של יותר מ-10 אירו. 

אם תראו על המכונה את הכיתוב fuori servizio או guasto, דעו לכם שהמכונה לא תקינה. עם זאת, הכל לא אבוד: ניתן לקנות את הכרטיסים האלה ברוב חנויות הטבצ'י – חנויות הסיגריות להן שלט "T" גדול בחוץ. פשוט גשו לקופה ובקשו אונבילייטו (oon beel-yet-oh) כדי לקבל כרטיס נסיעה סטנדרטי של 100 דקות.

שלט של חנות סיגריות ברומא - טבאצ'י

אגב, הזמנים משתנים. אט אט מכונות כרטיסים חדשות וכתומות מתחילות להיות יותר נפוצות ברחבי רשת המטרו. הן מקבלות כרטיסי אשראי ומחלקות את כל סוגי הכרטיסים.

האם ניתן לשלם בכרטיס אשראי שמותקן בטלפון במערכת התחבורה הציבורית של רומא?

כן, אבל כרגע רק במטרו. כל הכניסות מצוידות בלשונית תשלום ללא מגע שתקבל כרטיסי אשראי וכרטיסי חיוב ללא מגע, כמו גם מערכות תשלום טלפוניות התומכות ב-NFC (כמו גוגל פיי ואפל פיי).

הקשה על אמצעי התשלום שלך תחייב את הכרטיס שלכם באופן אוטומטי ב-1.50 אירו, ותעניק לכם 100 דקות שימוש במערכת התחבורה כולל נסיעה אחת במטרו.

ATAC טוענת שהיא תפעיל בשנים הקרובות את אותה מערכת "הקש-וסע" בכל אמצעי התחבורה שלה כולל חשמליות ואוטובוסים, אך עד אז תזדקקו לכרטיס כדי לעלות לאמצעי התחבורה הללו (אלא אם כן כבר התחברתם למערכת בתחנת מטרו).

airalo ad

האם יש אפליקציה שבה אפשר לקנות כרטיסים?

כן. אפליקציית "MyCicero" מאפשרת לקנות כרטיסים למערכת התחבורה של רומא די בקלות.

באילו קווים אפשר להשתמש בכרטיס שקניתם?

על כל הקווים להלן אפשר לעלות עם הכרטיסים שלל ATAC (אפילו על הקווים שמגיעים לעיירת החוף אוסטיה לידו) – באמת ניתן להגיע לשם תמורת 1.50 אירו לכל כיוון! 

הערה לקווים האפורים במפה – קווי רכבת נוסעים – התחנות באדום מציינות את מידת תוקף הכרטיס הרחוקה ביותר: כלומר לא ניתן להשתמש בכרטיס הרגיל כדי לנסוע מעבר לתחנה באדום. לאחר מכן תצטרכו כרטיס רכבת שנרכש בתחנת המוצא.

אתם יכולים גם להשתמש בכרטיס שלכם בקווי הרכבת הראשיים "FL" שחוצים את העיר, אבל שוב, רק בגבולות העיר.

האם התחבורה הציבורית של רומא מגיעה לשדות התעופה?

לרוע המזל, הקווים הללו אינם מגיעים לנמל התעופה הראשי של רומא פיומיצ'ינו. כדי להגיע ל-FCO יש לקחת רכבת, אובר או מונית.

עד כמה אמינה התחבורה הציבורית ברומא?

היא לא תמיד אמינה אבל התחבורה הציבורית ברומא זולה מאוד ונוחה. לעיתים יש עיכובים, איטיות או ושביתות.

מפת התחבורה הציבורית של רומא - לחיצה על המפה תגדיל אותה
מפת התחבורה הציבורית של רומא – לחיצה על המפה תגדיל אותה

כיצד משתמשים במטרו ברומא?

המטרו של רומא הוא פשוט. מדובר במערכת נתיבים בצורת איקס שמצטלבת בתחנת Termini. ישנם שני קווים עיקריים: Linea A האדום ו-Linea B הכחול. קו B מתפצל ב-Bologna אל Rebbibia או Jonio. הקו השלישי, Linea C הירוק עדיין בבנייה בחלקו.

קו C הוא קו חדש, מודרני וחדיש (גם ללא נהג). המטרו הזה יוצא מ-Montecompatri מחוץ לעיר ומתחבר לרשת המטרו ב-San Giovanni. שם צריך לעזוב חלק אחד של התחנה ולהיכנס לחלק אחר כדי להמשיך ולחצות את העיר. אגב, בחלק החדש של התחנה הזו יש תצוגה של חלק מאלפי חפצי האמנות שנחפרו מהאדמה במהלך בניית התחנה.

ממתי ועד מתי המטרו של רומא פועל?

הרכבת הראשונה מכל קצה של רשת המטרו (ראו מפה למעלה) יוצאת בשעה 5:30 בבוקר כל יום. הרכבת האחרונה יוצאת מקצוות המטרו בשעה 23:30 במהלך השבוע, ובשעה 1:30 בלילה בימי שישי ושבת. זה אומר שאם אתם במרכז העיר וקצת אחרי 23:30 או 1.30 בסופ"ש, אולי עדיין תוכלו לתפוס את המטרו שלכם.

איזה סוג כרטיס עלי לקנות כדי להשתמש במערכת התחבורה הציבורית של רומא?

ישנם סוגים רבים של כרטיסים:

  • כרטיס 100 דקות: כנראה התמורה הטובה ביותר לכסף עבור נסיעות בודדות, הכרטיס הזה מאפשר לכם קצת יותר משעה וחצי להשתמש בכל אמצעי התחבורה שהוזכרו לעיל (למרות שהוא מאפשר רק נסיעה אחת במטרו), במחיר של רק 1.50 אירו. שימו לב שאלו הם הכרטיסים הסטנדרטיים שאפשר להשיג בחנויות הטבק והסיגריות.
  • כרטיס יומי: לא מומלץ לתיירים. הוא עולה 7 אירו ותוקפו פג בחצות היום שבו תרכשו אותו. הכרטיס הזה יתאים לכם אם אתם עושים לפחות 5 נסיעות בהפרש של יותר מ-100 דקות. כתיירים לא בטוח שזה יקרה…
  • כרטיס ל-48 שעות: 12.50 אירו עם תמורה נמוכה יחסית לכסף.
  • כרטיס ל-72 שעות: תמורה נמוכה יחסית לכסף. מתאים רק אם אתם צריכים תחבורה לשלושה ימים וגם מבקרים באתרים תיירותיים. אם זה המצב, אולי שווה לכם לקנות כבר רומא פס ולקבל גם כניסות לאתרי תיירות בתוך הכרטיס.
  • כרטיס שבועי: המחיר של 24 אירו אומר שאתם צריכים לעשות 16 נסיעות בשבעה ימים כדי שזה יהיה שווה את זה. התוקף שלו יפוג בחצות ביום השביעי.

בכל הכרטיסים ה'יומיים' הללו, יהיה כנראה הרבה יותר משתלם למלא את הארנק בכמה כרטיסים של 100 דקות מכיוון שתוקפם לא יפוג ואפשר להשתמש בהם ביום המחרת.

איך מתקפים את כרטיס הנסיעה?

כשאתם עולים למטרו או לרכבת ברומא, אתם עוברים בכניסה דרך מכשיר שמאמת עבורכם את הכרטיס באופן אוטומטי (המכשיר מדפיס את שעת התפוגה והתאריך בגב הכרטיס שלכם). אם אתם נוסעים באוטובוס או בחשמלית, עליכם לתקף בעצמכם את הכרטיס אם זו הפעם הראשונה שאתם משתמשים בכרטיס שלכם במהלך פרק הזמן המוקצב לו. אם כבר אימתתם אותו פעם אחת והוא עדיין בתוקף, אינכם צריך לעשות זאת שוב.

לאחר שהבנתם על איזה אוטובוס או חשמלית לעלות, עלו על כלי התחבורה ותבחינו במכונה קטנה המחוברת לעמוד בחלק הקדמי והאחורי של כלי הרכב. הכניסו את הכרטיס שלכם והוא יוטבע עם התוקף מאחורה, ואתם מוכנים לנסיעה.

אגב, אם האוטובוס צפוף במיוחד, אל תהססו להרים את הכרטיס אל על ולבקש עזרה. הרומאים הידידותיים בדרך כלל יעבירו אותו למכונה לתיקוף ואז יעבירו אותו בחזרה אליכם.

קנסות

שימו לב שאם יתפסו אתכם נוסעים ללא כרטיס תקף, אתם עלולים לקבל קנס של 150 אירו.

Scroll to Top
דילוג לתוכן