דף הבית » פיאצה נאבונה ומזרקת 4 הנהרות
פיאצה נאבונה

פיאצה נאבונה ומזרקת 4 הנהרות

פיאצה נבונה המאורכת היא אחת הכיכרות היפות והתוססות ברומא. בואו לבקר בכיכר שיש בה מעבר לגלידריות, מסעדות והמוני תיירים ואיטלקים גם את מזרקת 4 הנהרות של ברניני ואת אצטדיון Domitian המפורסם.

ההיסטוריה של פיאצה נאבונה

פיאצה נאבונה היא אחת הכיכרות היפות והמפורסמות במרכז רומא. בשנת 86 לספירה, הקיסר דומיטיאנוס הזמין את הכיכר הזו והיא נבנתה בצורה יחודית מאורכת כדי לשמש כאצטדיון לתחרויות אתלטיקה (Circus Agonalis) עם יציעים ל-20,000 צופים.

האפיפיור אינוקנטיוס ארגן בה את "משחקי המים" בחודשי הקיץ החמים בכך שהורה לחסום את הניקוז של רשת הביוב. מי המזרקות עלו על גדותיהם והכיכר כולה הוצפה. לאחר נפילת האימפריה הרומית, נבנו בתים במקום בו היו היציעים, אך מגרש האתלטיקה הארוך נותר נקי מבניינים. לימים הוא הפך לפיאצה נאבונה.

המזרקות וציוני הדרך שיש בפיאצה נאבונה

במאה ה-17 נוספו לכיכר מספר מבנים ייחודיים. לדוגמה, האפיפיור אינוקנטיוס העשירי בנה שם את כנסיית Sant’Agnese in Agone. חוץ מזה הוא בנה כאן את מזרקת ארבעת הנהרות "La Fontana dei Quattro Fiumi". האובליסק של המזרקה בגובה 16 מטרים הגיע מהקירקוס של מקסנטיוס והוצב כאן.

כנסיית Sant’Agnese in Agone

כנסיית Sant’Agnese in Agone
כנסיית Sant’Agnese in Agone

כנסיית זו מייצגת את סגנון הבארוק הטיפוסי של פרנצ'סקו בורומיני. הכנסייה המקורית נבנתה במקום בו נרצחה הצעירה אגנס.

האפיפיור אינוקנטיוס העשירי לקח על עצמו את בניית הארמון עבור משפחת פמפילי בשנת 1644 בכיכר שבה כבר מוקמה המזרקה שבנה ברניני. זמן קצר לאחר מכן, בשנת 1651, החליט האפיפיור להקים כנסייה חדשה על שרידי הבזיליקה הקטנה של Sant’Agnese.

הפרויקט הראשון הוצע על ידי ג'ירולאמו ריינאלדי ובנו קרלו, אך לאחר שהם לא קיבלו את הסכמת האפיפיור, המשימה הועברה לפרנצ'סקו בורומיני ב-1653. החזית התיאטרלית הגדולה שמאפיינת את המבנה הזה המתהדרת ביצירות מופת של ציירים ופסלים כמו אלסנדרו אלגארדי וברניני. בתוך הכנסייה, יש מספר קפלות ומזבחות מהודרים ויפים.

הקפלות

 • קפלת Sant’Agnese
 • קפלת San Filippo Neri
 • קפלת Santa Francesca ברומא
 • קפלת San Sebastiano

המזבחות

 • מזבח המוקדש ל-Santa Emerentiana
 • מזבח המוקדש ל-Santa Cecilia
 • מזבח המוקדש ל-Sant’Eustachio
 • מזבח המוקדש ל-Sant’Alessio
 • מזבח גבוה

מזרקת ארבעת הנהרות

מזרקת ארבעת הנהרות
מזרקת ארבעת הנהרות

מזרקת ארבעת הנהרות היא הגדולה מבין שלוש המזרקות בפיאצה נבונה. היצירה הזו במרכז הכיכר, נבנתה על ידי ברניני בין השנים 1647-1651.

airalo ad

דמויות השיש הלבן המוצבות על בסיס טרוורטין הם פסלים חשופים המייצגים את האלגוריות של הנהרות הגדולים בארבע היבשות שהיו מוכרות באותה תקופה ולסמל את כוחם של הכנסייה והאפיפיור בעולם.

 • פסל נהר הנילוס (שפוסל על ידי ג'אקומו אנטוניו פנצ'לי ב-1650). הנהר הזה יוצג על ידי פסל המכסה את פניו. סמל למקורותיו שעדיין לא התגלו. האריה והדקל הם סמלה של יבשת אפריקה.
 • פסל נהר הגנגס (יצירתו של קלוד פוסין ב-1651). הגנגס, הנהר הקדוש בהודו, מתגלם בדמות דמות אדם מזוקן לבוש באופן חגיגי המחזיק משוט בידו.
 • פסל נהר הדנובה (מאת אנטוניו ראגי ב-1650). הדנובה סימלה את אירופה עם דמות עטופה בספירלה מול סוס.
 • פסל הריו דה לה פלטה (מאת פרנצ'סקו בארטה, מ-1651). הנהר הזה יוצג על ידי דמות שמרימה זרוע כדי לסמל את הקולוניזציה של יבשת אמריקה שנכבשה אז.

המים הזורמים מהסלעים נשפכים בזרם הולך וגובר בין חיות בר, דקלים, אדמוניות, אגבות וצמחים מטפסים, ויוצרים אפקט יוצא דופן.

מזרקת פונטנה דל מורו

מזרקת פונטנה דל מורו (Fountain of the Moro), העשויה משיש, היא העתיקה מבין 3 המזרקות שבכיכר וממוקמת בקצה הדרומי של פיאצה נבונה. 

מזרקת מורו רומא
מזרקת מורו רומא

ניצבות עליה מספר דמויות של אלי ים שמפיהם ברוב המקרים נשפכים המים אל אגן המזרקה. העבודה פוסלה ב-1654 בהתבסס על העיצוב המקורי של ברניני, על ידי לודוביקו רוסי די פיסול. המסכות והפסלים של הטריטונים (אלי הים) הם עותקים של המקור אותו ניתן לראות כיום בגנים של וילה בורגזה.

מזרקת נפטון

מזרקת נפטון (Fontana del Nettuno) היא מזרקה מונומנטלית משיש ורוד ונמצאת בקצה הצפוני של פיאצה נבונה. המזרקה עוצבה בשנת 1574 על ידי האדריכל ג'אקומו דלה פורטה במטרה שיהיה דמיון בינה ובין מזרקת פונטנה דל מורו.

מזרקת נפטון

את המזרקה הזמין האפיפיור גרגוריוס ה-13 ובמשך כ-300 שנה נותרה המזרקה ללא פסלים. רק במאה ה-19 במרכז המזרקה הוצב פסלו של אל המים נפטון (יצירתו של אנטוניו דלה ביטה) אוחז קלשון בעל שלוש שיניים ונלחם בתמנון גדול. הפסלים האחרים, שנוצרו על ידי גרגוריו זפאלה, מייצגים שני סוסי ים, בנות ים וקופידונים שמשחקים עם דולפינים.

אצטדיון Domiziano

בחפירות ארכיאולוגיות שבוצעו חמישה מטרים מתחת למפלס הרחוב התגלו שרידי אצטדיון עתיק. מדובר באצטדיון של דומיטיאנוס (Stadio di Domiziano). אפשר לבקר בהן כל יום בין השעות 10:00-19:00 וכרטיס עולה כעשרה אירו. יש גם סיור אור קולי במקום.

מוזיאון רומא

כיום, ארמון בראצ'י (Braschi), הממוקם על הכיכר, הוא ביתו של מוזיאון רומא. הוא מספר את ההיסטוריה של רומא לאורך מאות השנים האחרונות באמצעות אינספור ציורים, תחריטים ויצירות אמנות עתיקות אחרות. המוזיאון פתוח מיום שלישי עד ראשון בין 10:00-19:00 וכרטיס עולה כעשרה אירו. אתר המוזיאון.

הכיכר עצמה הפכה לכיכר תוססת עם אינספור בתי קפה, טרסות, אמני רחוב וציירי דיוקנאות. אם התמזל מזלכם ואתם מבקרים ברומא בעונת החורף וליתר דיוק בסביבות חג המולד – הקפידו לבקר בכיכר הזו מכיוון שכל שנה היא הופכת לשוק חג מולד גדול.

אטרקציות בפאיצה נבונה והסביבה

Powered by GetYourGuide

איפה נמצאת פיאצה נבונה ברומא?

כיכר נאבונה עם המזרקות ממוקמת במרכז רומא במרחק של 300 מטרים בלבד מהפנתיאון. תוכלו למצוא את Campo de'Fiori, כיכר בה יש שוק שנפתח מדי יום ובו נמכרים פרחים, ירקות, פירות ואפילו מזכרות, במרחק של 200 מטרים בלבד. מלונות סמוכים לפיאצה תוכלו למצוא כאן.

איך מגיעים לפיאצה נאבונה?

היעזרו במפת גוגל הזו:

פורסם ב:

Scroll to Top
דילוג לתוכן