דף הבית » קפלת ניקולין
ציור בקפלת ניקולין

קפלת ניקולין

קפלת ניקולין ממוקמת בלב ארמון השליחים סמוך לאיזור שבהם שכנה דירתם של יוליוס השני ולאו העשירי. הקפלה הנהדרת הזו נקראה על שמו של האפיפיור ניקולאוס החמישי שהורה על בנייתה בהתאמה לשתי הקומות האחרונות של המגדל שנבנה בהוראתו של אינוקנטיוס השלישי.

העיטורים המפוארים של הקפלה נעשו בשנת 1448 והם בין היצירות הגדולות של איטליה של המאה החמש עשרה, והוא כנראה השיא של מה שניתן להגדיר כ ה"הומניזם הנוצרי" של הצייר הפלורנטיני.

ציורי הקיר המכסים את פנים החלל מתחילים בקיר מימין למזבח, לכיוון חדריו הפרטיים של האפיפיור, ומתפתחים בשני רגיסטרים חופפים לאורך כל היקף החלל המסתיימים בקיר הנגדי.

התקרה, המחולקת לארבעה חלקים דמויי מפרש בגלל צלעות הקמרון, נשלטת על ידי הצגתם של ארבעת האוונגליסטים, שסמכותם – עליה נשענים יסודות הדוקטרינה הנוצרית – מועברת באופן סמלי לשמונה הרופאים של הכנסייה – מיוצג בגומחות על הקשתות הממסגרות את הקירות.

למרות שישנן התייחסויות רבות לעתיקות בארכיטקטורה ובתנוחות, ניתן לראות אופי רנסנסי מלא בכוח המוסרי הנובע מהאנושיות המגוונת של הפרסקאות, הרואי ומכובד בו זמנית כמו גיבורי ההיסטוריה הקלאסית הנוצרית או לפחות זו הצורה שרצו לשוות להם.

סיור וירטואלי בקפלה

בקישור הזה תוכלו לסייר בקפלה באופן וירטואלי ואפילו עם משקפי מציאות מדומה.

פורסם ב:

Scroll to Top
דילוג לתוכן